Обещаното приложение
От стопанина: Д-р Асен Чилингиров пише в предисловието на “Покръстването на русите и България”, че, доколкото му е известно, на “почти всичките стенописи от Водоча досега не са публикувани цветни репродукции”. След това добавя, че в приложението на книгата ще бъдат разпространени за пръв път. Настоящата новина е това обещано приложение. По-надолу ще намерите четири PDF файла с цветни и черно-бели илюстрации, като към всяка от картинките има кратък пояснителен текст. Размерът на PDF-ите е между 3.5 и 5.1 MB – това е възможно най-компресираният им вид; всички изображения са с линатура 150 dpi, което означава, че могат да се отпечатват на принтер с доста по-добро качество спрямо това, което бихте постигнали от обичайните изображения в интернет. Приложените илюстрации са на стенописи от различни църкви на територията на България, съседните държави и Русия, а също така ще намерите снимки и репродукции на църковни орнаменти, монети и други обекти, споменати в “Покръстването на русите и България”.
Литургия на св. Василий Велики, детайл.
Северна стена на „Света София“, Охрид.
Снимка: ЮНЕСКО, 1960 година.
Кликването върху долните линкове ще отвори всеки от PDF-ите в нов прозорец. Ако искате да ги запаметите, без първо да ги отваряте, кликнете с десен бутон върху линковете и от менюто изберете Save Link As… (или аналогична команда според вашия браузър). Файлове с разширение PDF се четат от Adobe Acrobat Reader – безплатно изтегляне тук.
1. Илюстрации – първа част (PDF, 4.1 MB)
2. Илюстрации – втора част (PDF, 5.1 MB)
3. Илюстрации – трета част (PDF, 4.9 MB)
4. Илюстрации – четвърта част (PDF, 3.5 MB)
или ВСИЧКИТЕ ЧЕТИРИ ФАЙЛА НАКУП (ZIP архив, 17.4 MB)
Други от изображенията в приложението.
В Илюстрации част 2 на стр. 7 снимките от Костур са малко объркани. Светецът вляво не ми прилича на Св. Николай, а по-скоро ми се вижда да е Св. Константин. Вдясно фреската в нишата е огледален образ на оригинала, вероятно поради обръщане на негатива при проявяването. Същата не е от църквата „Св. Апостоли“, а от старата съборна църква „Св. Архангели“, която наистина е била обект на манипулации, както проф. Чилингиров посочва на друго място.