Автор Тема: Препоръчителна литература  (Прочетена 114534 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Петър

• Изворчанин
  • Тукашен
  • *
  • Публикации: 1508
    • Профил
Re: Препоръчителна литература
« Отговор #300 -: Юни 28, 2016, 10:54:24 pm »
Много интересни неща пише. И за Втората Световна Война.

А за сега и Русия, на стр. 42:

"В такие моменты в России появляется кто-то, кто говорит: «Есть такая партия!» (это перед революцией заявил Ленин)  – и становится во главе. И ценой страшной жестокости  – наводит порядок.  Можно ли без жестокости? Боюсь, не получится. Уровень жестокости всегда пропорционален уровню разложения. Революция – это разложение. Это разваливание, распадение ветхой хоромины старого мира. Строительство – это уже преодоление революции. И нам, всему народу, придётся начать строить. Организовывать жизнь. ...
"

Засега само чета по-късно може и мой коментар да споделя.

А по-нататък на същата страница прогнозира сливането на църквата и държавата и вплитането на Русия в конфликтите (въоръжените в Европа).

Петър

• Изворчанин
  • Тукашен
  • *
    • Профил
« Отговор #301 -: Юни 28, 2016, 11:29:59 pm »
После говори за слънчевия демон Сорат като за Сатана от Библията. Него той свързва с интелектуализирането на човечеството и с арабизма (т.е. те произхождат от Сорат).

Накрая, според Бондарев, спасението на Европа е в реформа на възпитанието и обучение според Валдорфската педагогика, което щяло да възроди бялата раса и ще и даде духовната сила да помогне за възраждането и на останалото човечеството .

Стопанина

• Чистач
  • Тукашен
  • Публикации: 3630
  • Вечно на Път...
    • Профил
    • От извора
« Отговор #302 -: Юни 28, 2016, 11:32:52 pm »
Цитат
После говори за слънчевия демон Сорат като за Сатана от Библията

Това не е антропософски вярно, но е простимо отклонение и може да се оправдае.
„Важно е било и ще бъде винаги важно само онова, което е необходимо за благото не на един човек, а на всички хора.“ - Лев Толстой

Петър

• Изворчанин
  • Тукашен
  • *
    • Профил
« Отговор #303 -: Юни 28, 2016, 11:35:25 pm »
Нарочно се въздаржах да коментирам, поради слабата ми подготовка по въпроса (за Сорат) от гледна точка на лекциите на Щайнер. Но ми направи впечатление (като противоречащо на моите познания) и затова го отбелязах.

Стопанина

• Чистач
  • Тукашен
  • Публикации: 3630
  • Вечно на Път...
    • Профил
    • От извора
« Отговор #304 -: Юни 28, 2016, 11:42:32 pm »
Сатана/Ариман е нещо като ученик на Сорат, така че няма особено значение. Конкретно за интелектуалния импулс от арабизма е прав, той почва от Сорат, така че в случая Сорат преждевременно изземва функциите на Ариман и затова може да се нарече Сатана.

Явно матетериалите са интересни. Дано ми пуснат по-скоро нета.
„Важно е било и ще бъде винаги важно само онова, което е необходимо за благото не на един човек, а на всички хора.“ - Лев Толстой

Goodman

• Изворчанин
  • Постоянен
  • *
  • Публикации: 338
    • Профил
« Отговор #305 -: Ноември 10, 2016, 07:02:27 pm »
И понеже беззаконието ще се умножи, у мнозина ще изстине Любовта.

Михаил

• Странник
  • *
  • Публикации: 4
    • Профил
« Отговор #306 -: Юни 06, 2017, 08:34:49 pm »
Здравейте ,

Преди два-три дни попаднах на новият завет   в pdf формат издаден в Ню Йорк през 1867 година на български език ...
Отдавна исках да прочета нещо по темата което да не е минало през цензурата на комунизма.  Моля за коментари и се извинявам ако съм повторил някого с този пост
https://archive.org/stream/novyzavietnagos00unkngoog#page/n1208/mode/1up

Петър

• Изворчанин
  • Тукашен
  • *
    • Профил
« Отговор #307 -: Юни 06, 2017, 09:29:23 pm »
Много интересно е да се види съпоставката със старобългатския. Иначе новият превод е по Цариградската Библия.

Емо

• Изворчанин
  • Постоянен
  • *
  • Публикации: 333
    • Профил
« Отговор #308 -: Юни 11, 2017, 08:05:14 pm »
Васлилий Врач от Иван Богданов.
Византия. България е поробена. Империята се тресе от войни и данъци, а един обикновен младеж след време, ще се превърне във водач на богомилите...
За да възкръснем, първо трябва да умрем.

Веско

• Постоянен
  • Публикации: 254
    • Профил
« Отговор #309 -: Юни 11, 2017, 10:56:21 pm »
http://narichane.com/produkt/%D1%81%D1%82%D0%BE%D0%BF%D0%B0%D0%BD%D0%BA%D0%B0%D1%82%D0%B0-%D0%BD%D0%B0-%D0%B3%D0%BE%D1%81%D0%BF%D0%BE%D0%B4/#reviews

Стопанката на Господ
Една книга за старата вяра и нуждата на българите да я запазят.

В старата народна вяра съществуват единайсет български повели. Църквата си е взела много от тях и ги оплела в десетте си заповеди. Единайстата повеля гласи:
"Почитай вярата всекиму, било тя чужда на твойта, че тя е най-скъпа потреба и право на всеки човек!"
Тази повеля църквата никога не е признала...

"Стопанката на Господ" е приказката за старата вяра и потребата на българите да си я пазят.
Като станем съвършени какво ще правим? Тогава ще почнем да живеем! Учителя

Учеща

• Странник
  • *
  • Публикации: 19
    • Профил
"Живот след живота" Реймънд Мууди
« Отговор #310 -: Септември 17, 2017, 09:31:37 pm »
Привет,
Наскоро препрочетох тази книга (издание от 1975 г, 2001 г., българско от 2003 г.), която отново ме впечатли, и бих искала да споделя някои откъси (а този форум е едно от малкото подходящи места за това). Дано не ви дотегна, защото първо, сигурно много от вас са я чели, и второ - най-важните според мен откъси излязоха...таман 20 страници на Word. Затова мисля да ги поствам под формата на поредица.

Става въпрос за интервюта с хора, които са били на границата на смъртта. Разбира се, Щайнер (и в малкото му книги, които съм чела) описва по-подробно етапите след смъртта. Или Слава Севрюкова: "Душите, виждайки какво са направили през живота си, решават да се подложат на големи изпитания в следващия" - цитат по памет. Самият д-р Мууди пише като човек, който не е основно запознат с огромната литература, посветена на паранормални и окултни явления и смята да навлезе повече. Но в тази книга, макар и засягаща само началните етапи, има ценни НЮАНСИ, които ми подействаха вдъхновяващо.

И така, нека започна с част от предговора:

"Книгата „Живот след живота" имаше огромен успех, защото насочи вниманието ни към два главни проблема на западната цивилизация на XX век: (1) изчезването на колективните обществени митове, свързани с умирането и смъртта; (2) систематичното обезценяване на всичко, свързано с духовната страна на човешките същества.
Преди хиляда години книга от рода на „Живот след живота" не би била необходима, тъй като всички са били запознати с духовните аспекти на умирането.
Когато излезе първото издание на книгата на д-р Мууди, учените медици се изсмяха и отрекоха преживяванията на прага на смъртта, приемайки ги за халюцинации. Двайсет и пет години по-късно науката е на страната на д-р Мууди.
Наличието на скептици и на враждебен интелектуален климат, който трябваше да понасят пионери като Елизабет Кюблер-Рос и д-р Мууди, доведоха до днешното положение, при което в най-главните научни списания излизат десетки статии за преживяванията на прага на смъртта. Д-р Мууди създаде настоящия климат, при който стотици специализанти получават високи научни степени, изучавайки преживяванията на прага на смъртта. В повече от половината медицински колежи в страната се провеждат курсове по духовните аспекти на умирането. [...] Нашето общество страда от липсата на връзка един с друг и от колективната липса на смисъл в живота ни. Бездомниците, депресираните, наркоманите, алкохолиците, престъпниците и насилниците — всички те дълбоко в душите си страдат от липса на духовна мъдрост."
Мелвин Морз, доктор по медицина

И започна самите разкази  със
Пример за съзнаване при физическо тяло безсъзнание:

Най-напред ми направиха теcт c лекарството, което щяха да ми инжектират, тъй като имах алергия към много лекарства. Нямаше реакция и те продължиха [...] Но щом го сложиха този път, аз изгубих съзнание. Чух как рентгенологът отиде до телефона и съвсем ясно чух как набра номер. И го чух да казва: „Д-р Джеймс, убих вашата пациентка мисис Мартин". А аз знаех, че не съм мъртва. Исках да им го кажа или да се помръдна, но не можех. Когато се опитваха да ме съживят, чувах колко инжекции с нещо си трябва да ми сложат, но не усещах как забиват иглите. Нищичко не усещах, когато ме докосваха.

Когато се събудих след катастрофата […] Разказах на баща ми кой е извлякъл тялото ми от сградата, дори му описах точно какъв цвят са дрехите на човека и как точно са ме изнесли оттам, дори предадох целия разговор, който са водили по това време. А баща ми каза: „Е, да, всичко е вярно". Но тялото ми е било физически мъртво през цялото това време и не е имало начин да видя или чуя всички тези неща, без да съм напуснала тялото си.

Усещане за мир и покой

Всички тези пациенти са преживели плавното отделяне от собственото си тяло, свързано с великото усещане за мир и пълнота:

Не усещах нищо друго освен покой, облекчение, лекота... Просто спокойствие.

Изпитвах само хубаво, огромно чувство на самота и покой[...] Беше толкова красиво и в душата ми цареше мир.

Огромно облекчение. Нямаше болка и никога не се бях чувствал толкова свободен. Беше ми леко и всичко беше хубаво.

Беше тихо — много спокойно и безметежно. Не бях ни най-малко разстроен или уплашен.

За да не стане прекалено дълъг пост, ще продължа по-нататък.

Петър

• Изворчанин
  • Тукашен
  • *
    • Профил
« Отговор #311 -: Септември 17, 2017, 09:50:13 pm »
Може да събереш на-интересното в един файл и да го прикачил към мнението си, което да съдържа само кратко представяне на написаното във файла. Така има повече шанс да се прочете.

Faleg

• Тукашен
  • Публикации: 1241
    • Профил
« Отговор #312 -: Септември 17, 2017, 10:48:33 pm »
Здравей, Учаща,

книгата видях, че е лесно достъпна на pdf в интернет.  Това е една много добра книга с ценно съдържание. В България беше издадена в началото на 90-те год.
Ако имаш размисли и впечатления от нея, би могла да пишеш и в темата "нашата връзка с мъртвите" в раздела за духовност. Мисля, че там съм я препоръчвала също.
Поздрави !

Учеща

• Странник
  • *
  • Публикации: 19
    • Профил
"Живот след живота" Реймънд Мууди - избрани откъси
« Отговор #313 -: Септември 25, 2017, 06:51:15 pm »
Здравейте, добре, прилагам целия файл, защото:
да го поствам, макар и на части, наистина е дълго,
а да извадя от контекста някои неща просто не върви:
Напр. как Съществото от светлина набляга колко е важна любовта. Или как жена, била извън тялото си, казва: "Когато исках да видя някого в далечината, като че ли част от мене подобно на трасиращ снаряд отиваше при него. И no това време ми се струваше, че ако нещо се случи на някое място по света, аз можех да съм там."

В темата за нашите мъртви мога да задам въпросите си за психомантеума, но първо трябва да го проуча по-основно…

И така, описание на файла (в него има и малко коментари):
Предговор
Примери за съзнаване в безсъзнание
Тъмният тунел
Извън тялото
Други същества
Съществото от светлина
Преглед на живота
Границата, или пределът
Завръщането
Въздействие върху живота
Аналогии: Платон, Тибетската книга на мъртвите, Емануел Сведенборг
Самоубийството
Коментар за наркотиците
Феномени при изолация
Психомантеум по древногръцки образец за призоваването на мъртвите

Петър

• Изворчанин
  • Тукашен
  • *
    • Профил
« Отговор #314 -: Септември 27, 2017, 11:14:19 am »
Здравейте!

Преди време един наш съфорумец насочи към книгата на руснака Виктор Гребенников "Мой Мир".

Книгата е интересно описание на живота на автора, заниманията му като ентомолог и опитите му с анти-гравитационен апарат, с който е можел да левитира. Тя е била отпечатана в малък тираж и бързо се е изчерпала. Понастоящем е качена в Интернет под формата на уебсайт. Постарах се да я оформя като книжка за отпечатване и я прилагам тук за интересуващите се и знаещите руски език. Един ден може да дойде ред и за превод и печатно издание и на нашенски.