Автор Тема: За телата  (Прочетена 485 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Severen

• Странник
  • *
  • Публикации: 25
    • Профил
За телата
« -: Ноември 04, 2018, 10:33:37 pm »
Много се извинявам за това, което имам намерение да споделя, не искам да засягам никого, но ...живеем в 21 век. Участвам в една антропософска група във фейсбук. Днес там прочетох доста дълга лекция. Ще се спра само два момента.Първият е за четирите тела на човека, а вторият за нашите създатели.
"В трудовете на Рудолф Щайнер можем да срещнем няколко понятия, свързани с нашата тема, които е важно да диференцираме и в същия момент да разберем в тяхната единна цялост. Преди това нека отново да припомним, че човешкото същество има физическо тяло /характерно също за минералите, растенията и животните/, етерно тяло /характерно също за растенията и животните/, астрално тяло /характерно и за животините/, и само човекът, в сравнение с животинското, растителното и минералното царство, притежава един висш член – Духовно тяло или Аз. Четирите тела са в непрекъснато сцепление и взаимнообмен в нас. "
" "Онова, което в световното пространство е излязло от тела на боговете, то е станало звезда... Те /духовните същества, бел. на автора/ са минали през едно развитие, когато са стигнали до онази точка, която за човека през време на неговото земно съществувание означава смъртта, там за боговете е настъпило събитието, при което тяхната физическа материя ги е напуснала и се е превърнала в звезда. Звездите са тела на боговете, душите на които продължават да действат по-нататък по един друг начин в света, независими от тези тела". /Р. Щайнер "Мирови чудеса, изпитания на душата и откровения на духа”

Много хора днес използват повече от четири тела, без да са специално посветени. Просто такова е времето, в което живеем. А колкото до звездите, те са естествено продължение на днешната човешката еволюция. Ние за това идваме днес на земята, за да осъзнаем предназначението си и да одухотворим звездите. Ние, обикновените хора.  Когато напреднем в осъзнаването си, първо ни се дава една планета да се грижим за нея. По късно, когато напреднем още, ни се дава звезда. Ставаме душата на звезда с всички произтичащи от това отговорности.
За да ни се даде планета трябва да достигнем до девето ниво на съзнание /Девета чакра, втората след Сахасрара/. За да станем душата на звезда трябва да достигнем тринадесето/Дванадесет осъзнати тела и излизане в безтелесност/. Докато сме тук, на Земята, живеем в двата свята - като човек, в първите седем и като звезда в останалите пет. Тринадесетото ниво е извънтелесно.
Има и други пътища за развитие. Сред нас има високо развити същества слезли от безтелесното си съществуване за да влязат в тела и да ни помагат. При по-осъзнатите идват пратеници на далечни цивилизации за да търсят помощ. Много е голям човешкият потенциал.

Петър

• Изворчанин
  • Тукашен
  • *
  • Публикации: 1611
    • Профил
Re: За телата
« Отговор #1 -: Ноември 05, 2018, 08:38:52 am »
Цитат
Много хора днес използват повече от четири тела, без да са специално посветени. Просто такова е времето, в което живеем. А колкото до звездите, те са естествено продължение на днешната човешката еволюция. Ние за това идваме днес на земята, за да осъзнаем предназначението си и да одухотворим звездите. Ние, обикновените хора.  Когато напреднем в осъзнаването си, първо ни се дава една планета да се грижим за нея. По късно, когато напреднем още, ни се дава звезда. Ставаме душата на звезда с всички произтичащи от това отговорности.
За да ни се даде планета трябва да достигнем до девето ниво на съзнание /Девета чакра, втората след Сахасрара/. За да станем душата на звезда трябва да достигнем тринадесето/Дванадесет осъзнати тела и излизане в безтелесност/. Докато сме тук, на Земята, живеем в двата свята - като човек, в първите седем и като звезда в останалите пет. Тринадесетото ниво е извънтелесно.
Има и други пътища за развитие. Сред нас има високо развити същества слезли от безтелесното си съществуване за да влязат в тела и да ни помагат. При по-осъзнатите идват пратеници на далечни цивилизации за да търсят помощ. Много е голям човешкият потенциал.

Източник? Или това са си ваши умозрения?

Severen

• Странник
  • *
    • Профил
« Отговор #2 -: Ноември 05, 2018, 03:25:21 pm »
Умствените си способности ги използвам за други цели.Тук споделих начин на живот,мой и на хора, от които съм се учил.Около мен има много хора,които осъзнато използват първите си четири тела и са се отправили към петото.Познавам и достатъчно хора,които са достигнали и до петото,но там са се изгубили защото не знаят какво следва,а традиционните учения не могат да им помогнат.В момента България е много специално място,тук живеят много хора много напреднали по Пътя.Националната черта да не зачитаме авторитети ни пречи да споделяме опит и заедно да сътворим нещо добро за всички.

Петър

• Изворчанин
  • Тукашен
  • *
    • Профил
« Отговор #3 -: Ноември 05, 2018, 04:15:00 pm »
Цитат
Когато напреднем в осъзнаването си, първо ни се дава една планета да се грижим за нея. По късно, когато напреднем още, ни се дава звезда. Ставаме душата на звезда с всички произтичащи от това отговорности.

Т.е. - споделяш собствена опитност?

Стопанина

• Чистач
  • Тукашен
  • Публикации: 3780
  • Вечно на Път...
    • Профил
    • От извора
« Отговор #4 -: Ноември 05, 2018, 04:17:00 pm »
Цитат
Националната черта да не зачитаме авторитети ни пречи да споделяме опит и заедно да сътворим нещо добро за всички.

Още при развитието на първите три тела човек научава, че незачитането на авторитети не е пречка, а необходимост в сегашната епоха. Ето защо нямам основания да смятам теб или някой от познатите ти за авторитет. Нищо лично. :)

Ако държиш да те смятам за авторитет, приеми авторитетното ми изявление: Аз използвам всичките си 24 тела + още няколко назаем! :) Не ми вярваш? И правилно! А защо трябва да се доверя на теб?
„Важно е било и ще бъде винаги важно само онова, което е необходимо за благото не на един човек, а на всички хора.“ - Лев Толстой

nemskokuche

• Странник
  • *
  • Публикации: 48
    • Профил
« Отговор #5 -: Ноември 05, 2018, 06:37:16 pm »
Националната черта да не зачитаме авторитети ни пречи да споделяме опит и заедно да сътворим нещо добро за всички.

А не е ли по-добре да се освободим от авторитетите, именно за да можем да се развиваме правилно...
Като начинаещ в Антропософията, се радвам, че се запознах точно с това. Авторитетите са имали своята градивна роля в миналото, но сега са пречка, понеже човек сам трябва да се усъвършенства и да стигне до Висшето познание, без да се опира на други. Човек, така да се каже, трябва да стане опора, стълб за самия себе си и не е редно да обожествяваме и/или подражаваме сляпо на някого. Именно това е деградивното в следването на авторитети. Необходимо е по-задълбочено разбиране на нещата.

Много хора днес използват повече от четири тела, без да са специално посветени.

Как така? Та ние тепърва имаме да развиваме телата, които имаме, камо ли другите. На какво се основава становището Ви?

Ние за това идваме днес на земята, за да осъзнаем предназначението си и да одухотворим звездите. Ние, обикновените хора.  Когато напреднем в осъзнаването си, първо ни се дава една планета да се грижим за нея. По късно, когато напреднем още, ни се дава звезда.

Тоест, ние, обикновените хора достигаме до това да ни се даде планета ли? Ако е така, това е несериозно.
« Последна редакция: Ноември 05, 2018, 06:51:26 pm от nemskokuche »

Severen

• Странник
  • *
    • Профил
« Отговор #6 -: Ноември 06, 2018, 08:23:46 am »
Безспорните авторитети, който ги пренебрегне не знам до къде ще стигне. До колкото имам опит- до никъде. Трябва да се познават ученията, но някъде до нас има и други, които са търсили и са стигнали до някъде. Те също са авторитети защото имат известен опит и познание. Говоря за друго-погледнете прогнозите за времето.Вече няколко години когато се създаде циклон и тръгне към нас се появява и антициклон, който запазва времето в България сравнително благоприятно. Това е вече години. Това е намек,че тук е специално място.Ние имаме специална закрила днес, тук и сега.
Затова казвам да не се изпуска момента, тя еволюцията ще си свърши работата, но качеството на живот днес също има значение. Живял съм в емоциите дълго време, както и в мислите. Да излезеш от тези два свята и да наблюдаваш дава друга перспектива и друго качество на текущото прераждане. Най-хубавото е когато можеш свободно да се движиш между тези светове- да влезеш в емоция, да мислиш или да се отдръпнеш и да наблюдаваш. В България има много хора, които това го могат, за тези авторитети говоря.

Faleg

• Тукашен
  • Публикации: 1363
    • Профил
« Отговор #7 -: Ноември 08, 2018, 02:29:58 am »
Северен,

много хаотична мисъл  :( - от Фейсбука, през телата, авторитетите, звездите, боговете, циклоните и антициклоните...и др. А къде тук е изпълнен Азът с понятието си и съдържанието си ?!

Оф, голяма "духовна" работа пада по фейсбуците...да, там често хората се вземат за богове и звезди.

Severen

• Странник
  • *
    • Профил
« Отговор #8 -: Ноември 09, 2018, 07:07:19 pm »
Знаещите са споделяли с последователите си,че в най-дълбоката си същност човекът е съзнание- няма Аз, няма някакво същество, душа или нещо друго. Споделяли само с неколцина,готови за тази истина, но това откровение е стигнало и до нас.

Петър

• Изворчанин
  • Тукашен
  • *
    • Профил
« Отговор #9 -: Ноември 09, 2018, 07:57:05 pm »
Кои са тези знаещи и какво знаят, и откъде?

Тук сме се събрали около други Знаещи, които ни казват съвсем други неща. И за телата и за съзнанията.

Faleg

• Тукашен
    • Профил
« Отговор #10 -: Ноември 10, 2018, 12:58:06 pm »
Знаещите са споделяли с последователите си,че в най-дълбоката си същност човекът е съзнание- няма Аз, няма някакво същество, душа или нещо друго. Споделяли само с неколцина,готови за тази истина, но това откровение е стигнало и до нас.

Ама човек ! Ти разбираш ли, че можеш да опознаеш мъдростта или философията на тези знаещи, за които говориш, само ако си наясно със самия себе си, само от силата на твоето самопознание; не би могъл да се задълбочиш в каквото и да е без духовната сила вътре в теб.
По-горе си написал, че трябва да се одухотворят звездите. Ама как ще одухотворяваш без вътрешния духовен стълб в теб ?!
Предполагам тук под "знаещи" визираш представителите на Източната философия. За тях и за други аспекти на съзнанието говори в книгите си американският философ Кен Уилбър- "Спектър на съзнанието" и "Без граници". Но това са добри констатации на интелектуално ниво. По отношение духовната реалност в нас през този Пети период, в който живеем, нещата са различни. Азовата сила в нас, повтарям- Сила- е още в своя зародиш, тя тепърва ще се развива и разцъфтява.

Според мен ти си объркан. Знаеш някакви неща от източните духовни учения, включил си се в антропософска група във Фейса и влизаш в този форум с такава насоченост. Търсиш нещо, което не ти достига. Духовната сила може да се развива и чрез чистото мислене- "Философия на свободата".

--------------------------------

Ето един диалог от "Спектър на съзнанието":

Йен Хуей казал: "Аз напредвам!"
Конфуций попитал: "Така ли ?"
Йен Хуей: "Забравих милостта и праведността!"
Конфуций: "Това е добре. Но все още не си го постигнал."

След няколко дни двамата отново се срещнали и Йен Хуей казал: "Аз напредвам!"
Конфуций: "Така ли ?"
Йен Хуей: "Забравих ритуалите и музиката !"
Конфуций: "Това е добре, но все още не си го постигнал".

Когато отново се срещнали, Йен Хуей казал: "Аз напредвам !"
Конфуций: "Така ли ?"
"Докато си седя, мога да забравя себе си", отговорил Йен Хуей.
Конфуций го погледнал учуден и казал: "Какво имаш предвид ?"  -"Освободих се от тялото си"- отговорил Йен Хуей.- "Отказах се от силата на разума си. И след като се отървах от тялото и разума си, станах Едно с Безкрайността. Това имах предвид като ти казах, че докато седя мога да забравя себе си."
"Ако си станал Едно- казал Конфуций,- няма място за пристрастия и предубеждения. Ако си загубил себе си, вече не съществува никакава пречка. Ти наистина си мъдър човек ! Моля тe да ми разрешиш да те следвам."

Там е работата, че аз и ти, Severen, и всички други, сме много далеч от тази духовна вътрешна реалност. Тя е невъзможна в момента за човека от Петата епоха, колкото и да му се иска или да се напъва. Но тя е нашето далечно, далечно бъдеще, когато ще постигнем единство с Божествеността на едно по-високо ниво на осъзнаване.
Ако ученикът на Конфуций казва "Аз напредвам!" , ученикът в езотеричното християнство казва: "Не аз, а Христос в мен!".  Смятам, че ученикът на Конфуций е чувал по-скоро азовото звучене в себе си, а не го е постигал като азова осъзнатост.

Не може да се каже всичко в един пост, но ще завърша с думите на Гьоте за първичната тайна на живота в контекста на Християнството: "Докато не си постигнал това да умреш и да възкръснеш, ти си само един мрачен гост на тъмната Земя."

P.S.
Цитат
Това е намек,че тук е специално място.Ние имаме специална закрила днес, тук и сега.
Изключително филистерска, тесногръда мисъл, непозволяваща да се изживее правилно Христовото етерно влияние над цялата Земя.
« Последна редакция: Ноември 10, 2018, 10:07:27 pm от Faleg »

Severen

• Странник
  • *
    • Профил
« Отговор #11 -: Ноември 12, 2018, 08:08:06 am »
Не търсех да ми се правят анализи, но...благодаря  :).Ще отговоря само на последния коментар и предлагам да затворим темата.

"Изключително филистерска, тесногръда мисъл, непозволяваща да се изживее правилно Христовото етерно влияние над цялата Земя."

Още през 2013 година етерното ми тяло се сля с етерното тяло на Земята, капката се сля с Океана, затова за мен влиянието на Христос не е теория.

« Последна редакция: Ноември 12, 2018, 08:20:41 am от Severen »

Faleg

• Тукашен
    • Профил
« Отговор #12 -: Ноември 12, 2018, 11:54:04 am »
Цитат
Още през 2013 година етерното ми тяло се сля с етерното тяло на Земята, капката се сля с Океана, затова за мен влиянието на Христос не е теория.

Е, това е черешката на тортата в сюжетната линия на твоята фукня.  :)

Цитат
Ние, обикновените хора.  Когато напреднем в осъзнаването си, първо ни се дава една планета да се грижим за нея. По късно, когато напреднем още, ни се дава звезда. Ставаме душата на звезда с всички произтичащи от това отговорности.

Има някакъв парадокс на изживяването: хем се фукаш, хем се правиш на скромен, приравнявайки се към обикновените хора. Остава да ни кажеш коя е звездата, която ти е поверена... ;) Търси последователи някъде другаде ! Тук всички ние вече сме били в Райските градини на Христос !  (heart)

Severen

• Странник
  • *
    • Профил
« Отговор #13 -: Ноември 12, 2018, 01:04:03 pm »
Това със следване не става,всеки сам за себе си,когато е готов прави крачките.Споделям защото това е заложено в хората-да споделят опита си.

nemskokuche

• Странник
  • *
  • Публикации: 48
    • Профил
« Отговор #14 -: Ноември 12, 2018, 01:30:49 pm »

Да, но сега човешкият Аз тепърва ще се проявява все по-силно, което ще рече, че и условията все повече се променят, методите на работа също. Не може едни принципи, които са били валидни преди, примерно 7000-8000 години, да са напълно актуални и сега.

Леко надменна луциферистична нотка долавям.