Автор Тема: правилен хранителен режим според щайнер въпроси  (Прочетена 665 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Kosi

• Застояващ се
  • Публикации: 170
    • Профил
Здравейте днеска отново се зачетох във лекции на Щайнер, относно правилното хранене.Оказва се че всеки човек има строго индивидуален режим, за всяко тяло едно и също не важи.Един пример от Щайнер който ме разсмя, скоро.Той и членове на теософското общество които са вегатарианци замръкнали във кръчма където главното меню било месно, а зеленчуците само добавки към него.Всички поръчали главните работи и отделяли добавките за да си направят ядене, а той си поръчал само едно месно меню.Като на тръгване им казал, че не е толкова важно какво ядеш а как се развиваш духовно, и че да храната има важност в този аспект, но главното е вътре в нас.

В тази насока срещнах и цитати където той казва без месо няма как човек да бъдел смел?Какво значи това?
Освен това определени хора не можели да преработват достатъчно протейн от зеленчуци?Как да разберем дали сме от тях?По телосложението и килограмите?

От години съм на вегетарианска диета, но здравето е кофти, дали малко месо не е нужно все пак от време на време, и как да преценим колко и кога?Направих експеримент и хапнах малко да видя как ще ми се отрази, защото днешните диетолози не са езотерици и само по тялото си пробвам и вадя изводи.Обикновено когато нещо ми помага то получавам някакво приятно усещане и въпреки че не изпитвам сладост от месото, нито ме привлича при това ядене усетих подобряващо чувство във мястото където здравето ми е лошо в тялото кожата.

Друг въпрос който ме мъчи е какво е имал Щайнер предвид като е казал че човек който живее само на прясно мляко развива лекуващи сили, имам достъп до органично млекце и искам да опитам нима това найстина е възможно??!!!Искам да мога да помагам на другите, но се чудя на физическо ниво как ще реагира тялото ми?Но бога ми това ще бъде нещо невероятно как още никой не го е опитал???Има толкова много болни хора...

Петър

• Изворчанин
  • Тукашен
  • *
  • Публикации: 1611
    • Профил
1.
Цитат
От години съм на вегетарианска диета, но здравето е кофти,

2.
Цитат
Искам да мога да помагам на другите,

Карай по ред на номерата. Как ще лекуваш на другите, когато собственото ти здраве не е в ред?

Сещам се за Петър Димков. На 40-годишна възраст той първо е излекувал себе си, после най-близките си, и едва в последствие ства всенароден лечител. При това самият тоя, до колкото ми е известно не е консумирал много мляко. В рецептите си дава често киселото мляко като лека храна за вечеря, с една-две филии черен хляб.

Храната е само еди  от аспектите. Душевната нагласа, мислите, чувствата, действията - всичко това е взаимосвързано. Правилното дишане и физоческата дейност оказват много голямо вуздействие върху храненето. Също и средата, в която живее човек. Пържените картофи по вид са вегетарианска храна. Шоколадът и той. И вафлите също. И тортите и пастите и те. И баницата е вегетарианска храна. И кебапчетата и кюфтетата от соя също се вегетариански. Предполагам, че и повечето кренвирши на пазара са. По вид и форма - все вегетариански. Въпросът е, дали и по съдържание са такива. И дали, например, човек, който се храни с вегетарианска уж храна, а все си приготвя кюфтета от нещо си без месо, или пържоли от соя, или нещо такова е вегетарианец в пълния смисъл на думата. А какво остава за месоядни мисли и чувства? По Учителя - постигането на пълно вегетарианство е въпрос на векове.

Специално за млякото, по мои спомени Щайнер говори за това, че месната храна свързва човека много силно с физическия свят, със земното. Докато расрителната храна обратно - с Духовния свят. А за да остане здраво стъпил на земят и същевременно да се развива духовно, добре е за човек да консумира и мляко и млечни продкти. Като при консумирането на мляко може да се развият лечителски способности. Той разглежда въпроса и в една от лекциите, където говори и за меда. Той казва - това, което млякото за децата - това е меда за възрастните.

Наистина, човек трябва да определи сам каква е най-благоприятната храна за него. Като си състави определени критерии и се самонаблюдава. И да е наясно, че в едни случаи една храна може да е много на място, но при други обстоятелства може и да причини повече вреда. Насоки има много, готови рецепти - всекиму според случая, потребностите и възможностите.

Kosi

• Застояващ се
    • Профил
1.
Цитат
От години съм на вегетарианска диета, но здравето е кофти,

2.
Цитат
Искам да мога да помагам на другите,

Карай по ред на номерата. Как ще лекуваш на другите, когато собственото ти здраве не е в ред?

Сещам се за Петър Димков. На 40-годишна възраст той първо е излекувал себе си, после най-близките си, и едва в последствие ства всенароден лечител. При това самият тоя, до колкото ми е известно не е консумирал много мляко. В рецептите си дава често киселото мляко като лека храна за вечеря, с една-две филии черен хляб.

Храната е само еди  от аспектите. Душевната нагласа, мислите, чувствата, действията - всичко това е взаимосвързано. Правилното дишане и физоческата дейност оказват много голямо вуздействие върху храненето. Също и средата, в която живее човек. Пържените картофи по вид са вегетарианска храна. Шоколадът и той. И вафлите също. И тортите и пастите и те. И баницата е вегетарианска храна. И кебапчетата и кюфтетата от соя също се вегетариански. Предполагам, че и повечето кренвирши на пазара са. По вид и форма - все вегетариански. Въпросът е, дали и по съдържание са такива. И дали, например, човек, който се храни с вегетарианска уж храна, а все си приготвя кюфтета от нещо си без месо, или пържоли от соя, или нещо такова е вегетарианец в пълния смисъл на думата. А какво остава за месоядни мисли и чувства? По Учителя - постигането на пълно вегетарианство е въпрос на векове.

Специално за млякото, по мои спомени Щайнер говори за това, че месната храна свързва човека много силно с физическия свят, със земното. Докато расрителната храна обратно - с Духовния свят. А за да остане здраво стъпил на земят и същевременно да се развива духовно, добре е за човек да консумира и мляко и млечни продкти. Като при консумирането на мляко може да се развият лечителски способности. Той разглежда въпроса и в една от лекциите, където говори и за меда. Той казва - това, което млякото за децата - това е меда за възрастните.

Наистина, човек трябва да определи сам каква е най-благоприятната храна за него. Като си състави определени критерии и се самонаблюдава. И да е наясно, че в едни случаи една храна може да е много на място, но при други обстоятелства може и да причини повече вреда. Насоки има много, готови рецепти - всекиму според случая, потребностите и възможностите.

Разбирам това което казваш, и въпреки това определено трудно винаги да преценявам какво да ям както сам казваш в днешни дни човек трудно се добира до качествена храна..Друг е въпроса, че повечето от болестите се развиват за да се преодолее или да се достигне до нещо.Ако аз бях в добро здраве никога нямаше да се замисля и да стигна до темата за млякото като единствена храна, сега имам намерение да опитам, щом има шанс стига физическото тяло да понася си струва да се опита, не толкова заради мене колкото да видим дали найстина това което е във лекцията може да се развие в мен.Естествено предполагам се искат и някакви духовни условия, но ще видим има ли ги няма ги.Друг е въпроса дали ще издържа физически, но така е със всичко опитваш и преценяваш няма друг начин.

Петър

• Изворчанин
  • Тукашен
  • *
  • Публикации: 1611
    • Профил
А Щайнер изрично ли казва да се яде само мляко, без нищо друго? Моите спомени от лекциите са малко по-други.

Междувпрочем, като стана дума за млякото и меда, и последния като храна за възрастни действаща като млякото при децата, Щайнер добавя, че ако към 30-тата си година, човек е толкова изтощен, че не може да усвоява добре и меда, той първо трябва да се лекува със силиций - прави връзка между шестоъгълната форма на килийките на пчелните пити и тази на силициевите кристали.

Давам само някои насоки. Хубаво е преди да правиш опити да проучиш нещата добре. И по възможност да слушаш и интуицията си за това, кое е най доброто за теб.

« Последна редакция: Юли 07, 2018, 01:31:37 pm от Петър »

Стопанина

• Чистач
  • Тукашен
  • Публикации: 3780
  • Вечно на Път...
    • Профил
    • От извора
Цитат
Хубаво е преди да правиш опити да проучиш нещата добре

Да, това за млякото не ми се връзва.
„Важно е било и ще бъде винаги важно само онова, което е необходимо за благото не на един човек, а на всички хора.“ - Лев Толстой

Kosi

• Застояващ се
    • Профил
"Когато в напреднала възраст човек се храни предимно със мляко, ако е възможно само със мляко с това постига едно особено въздействие.Понеже той от една страна не приема храна която вече външно е преработена и която може да въздейства на астралнато му тяло, а от друга страна с млякото приема нещо, вече подготвено, той е в състояние в своето етерно тяло да развие особени сили които могат да упражняват лечебни въздействия върху своите ближни.Лечители, които искат да въздействат лечебно върху своите ближни и се хранят изключително с млечна храна, разполагат с особено помощно средство."

цитатът е от природни основи на храненето 1906 г.

Друг е въпроса дали важи само за напреднала възраст-по скоро не след като същия съвет се дава по-долу за лечители.
Също така понятието ближен може да бъде доста обширно, ближен роднина?ближен по душа?член на семейство?
Пак гадая но си мисля, че понятието визира хора със които можете да се свържете на някакво ниво, дали по симпатия, духовно или интелектуално не мога да кажа със сигурност, но опита на подобен лечител би разрешил загатката.
« Последна редакция: Юли 08, 2018, 05:29:31 pm от Kosi »

Стопанина

• Чистач
  • Тукашен
  • Публикации: 3780
  • Вечно на Път...
    • Профил
    • От извора
Ключовото в цитата не е за „ближните“, а това:

Цитат
от една страна не приема храна която вече външно е преработена и която може да въздейства на астралнато му тяло, а от друга страна с млякото приема нещо, вече подготвено,

Въпросът е - дали млякото по времето на Щайнер е същото като вътрешни и „външно-подготвителни“ качества, каквото е днешното. С всичко произтичащо от отговора...
„Важно е било и ще бъде винаги важно само онова, което е необходимо за благото не на един човек, а на всички хора.“ - Лев Толстой

Kosi

• Застояващ се
    • Профил
Ключовото в цитата не е за „ближните“, а това:

Цитат
от една страна не приема храна която вече външно е преработена и която може да въздейства на астралнато му тяло, а от друга страна с млякото приема нещо, вече подготвено,

Въпросът е - дали млякото по времето на Щайнер е същото като вътрешни и „външно-подготвителни“ качества, каквото е днешното. С всичко произтичащо от отговора...

абсолютно съм съгласен Стопанино, за млякото за да е заредено със прана и полезно, първо животното не трябва да яде нищо гмо,пасището и водата която му се дава да са чисти, да не му дават лекарства, и ако има свое дете например крава със теле в никакъв случай да не се отделя телето, защото тогава млякото става канцерогенно.Общо взето човек не гледа ли животни трудно може да съблюдава горните условия.Общо взето трудна работа човек трябва да живее на село явно иначе няма оправия.