Автор Тема: въпроси най-различни  (Прочетена 1720 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

zaharia

• Изворчанин
  • Тукашен
  • *
  • Публикации: 1003
    • Профил
Re: въпроси най-различни
« Отговор #15 -: Януари 06, 2019, 12:41:55 pm »
Цитат
жените били по-малко затънали в материалното според духовната наука... което ми се вижда меко казано абсурдно.

Щайнер на много места е говорил по този въпрос от различни гледни точки, аз ще дам един цитат, но ако се разтърсиш със сигурност ще намериш още много:

GA-120-2, стр. 55

"При мъжкия организъм, нашият „вътрешен човек" е много по-дълбоко вплетен в материята, много по-силно „вкопчен" в нея, отколкото при жената. Жената до голяма степен запазва част от духовния свят извън своето тяло; тази част остават така да се каже, неинкарнирана; жената не потъва толкова навътре в материята, тя запазва тялото си по-меко, по-гъвкаво. Характерен признак на женската природа е, че тя запазва за себе си свободна, неинкарнирана духовна сила, вмъква се много по-предпазливо в материята, и преди всичко - запазва своя мозък, така да се каже, мек. Ето защо няма нищо чудно, че жените проявяват едно трайно влечение към новото, особено ако то е в духовната област. Едно окултно движение, чиито източници са в духовния свят, винаги намира повече привърженици всред жените, отколкото всред мъжете: това не е случайност, а напълно отговаря на по-дълбоките и закономерни връзки между нещата. Който е мъж, добре знае, колко трудно управляем инструмент е понякога мъжкия мозък. Поискаме ли да си послужим с него за по-свободни и гъвкави мисловни конструкции, той веднага ни отговаря с ужасяващи пречки и най-вече с една ригидна скованост. Той не желае да ни се подчинява. И ние трябва да прибегнем до всички възможни средства, за да го освободим от тази скованост. Тази опитност, впрочем, е специфично мъжка.
Следователно, мъжката природа е много по-сгъстена, много по-концентрирана; постепенно тя е станала все по-твърда, по-сбита, и в крайна сметка: по-материална. Но от друга страна, само един „втвърден" мозък е адекватния инструмент за интелекта; за душевните сили „втвърдения" мозък не представлява особен интерес. Защото интелектуализмът е свързан преди всичко с физическия план на нещата. В известен смисъл бихме могли да говорим дори за „замразеност на мозъка"; и той първо трябва да бъде „размразен", за да стане годен за по-свободни размишления. Обаче по този начин мъжът е много по-малко предразположен да приема в себе си онези опитности, които са свързани с най-дълбоките пластове на душевния живот. А и дори да ги приема, те не го засягат така дълбоко. Едно от доказателствата за това е цялата повърхностна същност на официалната наука: колко много разсъждения и теории има в нея, и колко необхванати остават нещата от живота."

Препоръчвам да прочетеш и GA-11, където се описва развитието през различните епохи. :)
"Ако можеш да си орел, не се напъвай да си пръв сред гаргите." - Питагор

Faleg

• Тукашен
  • Публикации: 1385
    • Профил
« Отговор #16 -: Януари 06, 2019, 12:44:39 pm »
А да се спи по време когато слънцето грее ми се струва против естественния ритъм на нещата.

Кой тук говори за спане ? Няма по-хубаво нещо от това в един зимен следобед, когато слънцето хвърля ниско своите лъчи в стаята и гали приятно гърба и главата ти, да се отпуснеш в прегръдките на спокойна медитация в продължение на 20 или 30 мин. Зрелият индивид се ръководи единствено от своето вътрешно настроение и естествения ритъм на организма си.
Много по-важно е да се събуди в душата на човека вътрешното Слънце и  съзерцаването на светлината преди Епифания е именно едно такова упражнение. 
Честит празник на всички празнуващи деня на вътрешната Светлина !

Светото Кръщение- eдна картина на Andrea del Verrochio, завършена от Леонардо, 1472-75г., галерия Уфици (Флоренция)

https://fr.wikipedia.org/wiki/Le_Bapt%C3%AAme_du_Christ_(Verrocchio)#/media/File:Andrea_del_Verrocchio,_Leonardo_da_Vinci_-_Baptism_of_Christ_-_Uffizi.jpg
« Последна редакция: Януари 06, 2019, 01:10:19 pm от Faleg »

Емо

• Изворчанин
  • Постоянен
  • *
  • Публикации: 379
    • Профил
« Отговор #17 -: Януари 06, 2019, 01:53:06 pm »
@zaharia
Душата на жената е потънала от духовно-еволюционна гледна точка по-малко в материята, да. Но не разбирате какво пише Щайнер и го тълкувате, че едва ли не жените са по-духовни от мъжете.
Което пак ще кажа - е абсурдно.

Жената е Дшевна.
Мъжа е Духовен.

Душата приема, Духа прониква.
Може би виждате и паралела в репродуктивната система?

Жените са толкова духовни, че постоянно се омъжват по любов, а мъжете са толкова материални, че постоянно търсят брак по сметка и масове мъже докери,  строители и шофьори се женят за докторки, адвокатки и жени със много повече пари и социален статус от тях. Поеже са много духовни.
Или май е обратното?

Смея да твърдя, че изобщо не разбирате какво говори Щайнер, когато пише за духовност.

----------------
А да се спи по време когато слънцето грее ми се струва против естественния ритъм на нещата.
Кой тук говори за спане ?

Аз обожавам следобедната дрямка и сега ще се запътя най-безсрамно към дивана под лъчите на следобедното слънце.

Ето тук нагледно можем да видим за какво става дума.
От толкова много духовност дремем и медитираме едовременно.  :D :D :D
За да възкръснем, първо трябва да умрем.

zaharia

• Изворчанин
  • Тукашен
  • *
  • Публикации: 1003
    • Профил
« Отговор #18 -: Януари 06, 2019, 02:09:37 pm »
Цитат
Смея да твърдя, че изобщо не разбирате какво говори Щайнер, когато пише за духовност.

Аз никога не съм твърдяла, че съм разбрала всичко, което съм прочела Щайнер!

Също така не разбирам и ти какво разбираш под тези понятия "по-душевни" и "по-духовни".

А най-вече не разбирам и защо е необходимо да се препираме кой е по-по-нещо си, след като още в следващата ни инкарнация ролите ще се разменят, а сегашните мъже ще бъдат жени и обратното.

Важното е да се извлече максимумът от сегашното ни въплъщение, независимо дали е в мъжко или женско тяло - всеки пол има своите уникални опитности и уроци от които да се учим.  (flower) (handshake)
"Ако можеш да си орел, не се напъвай да си пръв сред гаргите." - Питагор

Faleg

• Тукашен
    • Профил
« Отговор #19 -: Януари 06, 2019, 02:19:39 pm »
Цитат
Още повече, нищо не разбрахме какво таиш в твоята душа, еле дух за Рождество Христово, копирайки чужди думи, дремейки пред компютъра- http://www.otizvora.com/forum/index.php?topic=600.msg39929#msg39929

За мен днес е Празник и не ще се занимавам с детски игри !  :)

Емо

• Изворчанин
  • Постоянен
  • *
    • Профил
« Отговор #20 -: Януари 06, 2019, 02:21:33 pm »
Може би съм се изказал малко остро, но има защо. Именно защото в 21век, когато някой каже жените са по-по в еди какво си отношение, той получава овации, а когато обратното се направи, получава нападки.

И все пак.
А най-вече не разбирам и защо е необходимо да се препираме кой е по-по-нещо си, след като още в следващата ни инкарнация ролите ще се разменят, а сегашните мъже ще бъдат жени и обратното.
Защото в поне две теми видях невярното твърдение, че жените са по-духовни от мъжете.
Защото няма как
да се извлече максимумът от сегашното ни въплъщение, независимо дали е в мъжко или женско тяло - всеки пол има своите уникални опитности и уроци от които да се учим.  (flower) (handshake)
когато не се правят тези разлики.

Емо

• Изворчанин
  • Постоянен
  • *
    • Профил
« Отговор #21 -: Януари 06, 2019, 02:27:30 pm »
@Faleg
Нападките ти много ме радват.
- Бягаш от темата.
- Ad hominem
- Намесваш друга тема, нямащо общо с това (където отновo сама се саморазобличаваш)

Обичам да се повтарям вече.
Радвам се, че тези прекрасни редове за Христос те дразнят.

Специален поздрав за теб
https://www.youtube.com/watch?v=Pq-dO8nFjtE  :D :D :D

Faleg

• Тукашен
    • Профил
« Отговор #22 -: Януари 06, 2019, 07:00:12 pm »
Специален поздрав за теб
https://www.youtube.com/watch?v=Pq-dO8nFjtE  :D :D :D

Мерси боку. Предадох го на Христос !

Емо

• Изворчанин
  • Постоянен
  • *
    • Профил
« Отговор #23 -: Януари 06, 2019, 07:57:22 pm »
Щяла да предаде... Пф...
Няма да ти обясвам кое как е и каква си, за да не цапам извора повече.
« Последна редакция: Януари 06, 2019, 08:19:47 pm от Емо »

nemskokuche

• Наминаващ
  • **
  • Публикации: 69
    • Профил
« Отговор #24 -: Януари 06, 2019, 08:37:31 pm »

А нали имаше и случаи, когато може в повече от една инкарнация човек да остане в същия пол?

Стопанина

• Чистач
  • Тукашен
  • Публикации: 3802
  • Вечно на Път...
    • Профил
    • От извора
« Отговор #25 -: Януари 07, 2019, 03:22:48 pm »
Цитат
А нали имаше и случаи, когато може в повече от една инкарнация човек да остане в същия пол?

Има.
„Важно е било и ще бъде винаги важно само онова, което е необходимо за благото не на един човек, а на всички хора.“ - Лев Толстой

Емо

• Изворчанин
  • Постоянен
  • *
    • Профил
« Отговор #26 -: Януари 08, 2019, 04:46:08 am »
Мен ме съмнява да е строго определено редуване мъж-жена-мъж-жена.
Логично е, пък и така ми идва отвътре :), ако някой е с много нежна душа, да се преражда като мъж, за да може да закоравее малко и да се втвърди, и обратното - ако е прекалено груба душа, да се преражда като жена, за да може омекне.
По-скоро е индивидуално.

Ако някои тежки болести и състояния са предопределени, за да повлияят на характера и пътя на душата с цел изправяне - същото би трябвало да се прави и при избора на пол.
Но може и да греша, няма да ми е за пътви път.

Емо

• Изворчанин
  • Постоянен
  • *
    • Профил
« Отговор #27 -: Януари 09, 2019, 03:51:56 am »
@Faleg
Публично признавам, че реагирах остро на провокацията ти.
Ако и ти признаеш, че провокираш и не си права - добре.
Ако не - здраве да е.

------
Днес го забелязах това, с приблизително същата ситуация само че на живо, където ме провокират и аз може би като защитен механизъм отвръщам прекалено силно.
Много опасно съм тръгнал по пътя не око за око, а две даже :)
Това най-вероятно се получава от изтинала любов към себе си и другите или от страх, или тази студенина поражда страх. А когато човек няма любов и/или го е страх навлиза в режим самозащита - бий или бягай :)
Край на самоанализата. (бил съм много опасен, на живо още повече - предупреждавам) :D