Автор Тема: Исус от Назарет  (Прочетена 1908 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Вал

• Постоянен
  • Публикации: 481
    • Профил
Re: Исус от Назарет
« Отговор #15 -: Март 13, 2018, 08:30:04 pm »
Добре, т.е. ти смяташ, че аз съм влязла тука в общата ви къща и съм ви скрила светлината.

И как изглежда практически във форума да си седя в стаята за гости?
И защо да не кажа на домакините си, че светлината, на която се радват не е истинска?
Може би защото те ще ми кажат - отивай си в стаята и си задръж мнението за себе си?
И ако аз съм ви я взела (казвате натрапване) може да се запиташ ти и който иска, истинска ли е наистина?
Не мисля, че някой може да отнеме някому светлината ако тя е светлината, която идва от Бога.

Стопанина

• Чистач
  • Тукашен
  • Публикации: 3768
  • Вечно на Път...
    • Профил
    • От извора
« Отговор #16 -: Март 13, 2018, 09:06:11 pm »
Цитат
И защо да не кажа на домакините си, че светлината, на която се радват не е истинска?

Няма лошо да го кажеш един път - в такъв случай не е натрапване.

Когато сега го казваш за четвърти или пети път, е натрапване и половина.
„Важно е било и ще бъде винаги важно само онова, което е необходимо за благото не на един човек, а на всички хора.“ - Лев Толстой

Вал

• Постоянен
  • Публикации: 481
    • Профил
« Отговор #17 -: Март 13, 2018, 09:24:10 pm »
Е ако не се лъжа някой ме питаше какво значи това и онова.
После някой друг ми тълкуваше думите като едно или друго.

Ако не си забелязал.

Христо

• Застояващ се
  • Публикации: 116
    • Профил
« Отговор #18 -: Март 14, 2018, 11:20:15 am »
И второ, което явно е трудно да разбереш и ти и другите, защото твърде много сте проникнати от лъжите на антропософията - Христос и Исус и Бог са Едно.

Вал, щом такова е мнението ти за антропософията и нейните симпатизанти в този форум, какво те задържа тук? Защо изобщо четеш техните изказвания и се засягаш от тях? Човек, който е превъзмогнал егото си, е над нещата - в най-светлия смисъл на този израз. В частност, такъв човек става недосегаем за чуждите мнения.

Ако някой благоволи да превъзмогне егото си и ума си и потърси Господ Бог със сърцето си, Господ ще му се открие.

Вал, човек, който е превъзмогнал егото си и Бог му се е открил, от такъв човек струи любов и уважение към другите хора, независимо от различията в техните убеждения.

Аз имам познати с различни вярвания и мироглед - православни, евангелисти, мюсюлмани и т. н. Но - макар да не съм превъзмогнал егото си! - никога не съм зявявал някому, че е проникнат от лъжите на неговото учение или вероизповедание. Просто не е етично. Освен това би било неразбиране и неуважение към Христовата жертва! Нали Христос се пожертва за всеки човек, независимо от неговите познавателни и мирогледни ограничения.

Navi

• Тукашен
  • Публикации: 576
    • Профил
« Отговор #19 -: Март 14, 2018, 12:44:49 pm »
Тия спорове дали Христос  е единосъщен или подобносъщен с Бог са ги водили през вековете по вселенските събори и много хора са анатемосани и обявявани за еретици.

Защо се слага равенство между Бог и Христос? Може би защото Христос е прекия отговорник пред Бог за нас хората.

За мен Създателя и творенията му, колкото и съвършени да са, не са едно и също.
Защо да са едно и също?
Ако Христос е Божие творение (син) и да предположим, че е равен на Бог, то възникват въпроса:
Бог на едно място ли стои в развитието си?( т.е. не се развива). Или просто скучае, щото знае и може всичко. А дано ама надали...

Къде остана Божия промисъл, т.е. намерението, плана на Бог за нас хората (пък и за всичките си творения)?
Ако Христос е изпълнител на Божията воля (както пише в Библията), то той е инструмент на Бог и проявление на Бог, но не е Бог.
Ние мислим в мащабите на нашата планета.... а планетите, звездите, галактиките, Вселената , финните светове. Колкото по-голям става мащаба толкова по ясно изпъква всеобхватността на Бог.

« Последна редакция: Март 14, 2018, 05:40:11 pm от Navi »
„Взри се в корена!“ Козьма Прутков

Стопанина

• Чистач
  • Тукашен
  • Публикации: 3768
  • Вечно на Път...
    • Профил
    • От извора
« Отговор #20 -: Март 14, 2018, 01:13:17 pm »
Цитат
Тия спорове дали Христос  е единосъщен или подобносъщен с Бог са ги водили през вековете по вселенските събори и много хора са анатемосани и обявявани за еретици.

Дори религиозните, макар да поддържат единосъщието, не залитат в крайностите на Вал, а разграничават „три лица“ на Бога.
„Важно е било и ще бъде винаги важно само онова, което е необходимо за благото не на един човек, а на всички хора.“ - Лев Толстой