Автор Тема: Преведените книги на Р. Щайнер като аудио записи  (Прочетена 6586 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Faleg

• Тукашен
  • Публикации: 1385
    • Профил
Цитат
сам Щ. не е искал да се записват и издават лекциите, а само да се слушат.

Изпитвам смущение към това изискване на Щайнер, ако допуснем, че е било правилно разбрано от слушащите. Ако лекциите не бяха записвани, къде щеше да е антропософията днес?

В неговите книги, които издава.

Христо

• Застояващ се
  • Публикации: 116
    • Профил
Цитат
Това разбиране не е лесно. На мен ми трябваше много време.

Хубаво Нели, ама защо съдиш за останалите по себе си?

При мен това разбиране израсна така лесно и естествено, сякаш винаги е било в мен и само е чакало подходящия момент за своето осъзнаване. :)

Цитат
Главата ми се пръскаше, когато исках да си представя как стават тези процеси.

Аз пък имах щастието да намеря редица потвърждения на личния си опит относно това, как стават тези процеси, когато през 1994 г. прочетох "Философия на свободата" (която сега ти ми препоръчваш), тъй като във времето преди 1994 г. вече бях провеждал такива самонаблюдения.

Но Нели, оставам с впечатлението, че се страхуваш да признаеш грешката си по въпроса за четенето. И затова опитваш да изместиш темата по посока на въпроса за "мислене върху мисленето", авторитетно преразказвайки "Философия на свободата". :)

Въпреки това ми се иска да те върна на конкретния въпрос: Твърдиш ли, че докато четеш, ти не мислиш върху това, което четеш? Твърдиш ли, че по време на четенето ти не упражняваш духовни усилия за разбирането на текста, който четеш?

Ако решиш да отговориш, моля те не се прикривай зад авторитета и трудовете на Щайнер. Имаме глави сами да изработваме точни разбирания по тези въпроси и търсенето на опора в думите на Щайнер в такива случаи издава несигурност и липса на опит.

И още нещо. Когато преразказваш "Ф.С.", не се разбира за какъв вид "възприемане" говориш, което у мен остави впечатлението, че смесваш "сетивно възприятие" с "мисловно възприятие". Затова ако решиш да отговориш, моля те бъди по-прецизна в изказа си.

А това, че сме съмишленици, вярвам, не подлежи на съмнение. :)

И между другото, за десетина дни излизам сред природата, далеч от компютър и интернет.

Стопанина

• Чистач
  • Тукашен
  • Публикации: 3802
  • Вечно на Път...
    • Профил
    • От извора
Ако антропософията беше останала единствено във въпросните книги, щеше да е забравена още след ВСВ и щяхме да имаме само теософия (!) с елементи на философия на свободата.
« Последна редакция: Юни 07, 2017, 11:33:42 am от Стопанина »
„Важно е било и ще бъде винаги важно само онова, което е необходимо за благото не на един човек, а на всички хора.“ - Лев Толстой

Faleg

• Тукашен
    • Профил
Samo che Shtainer svalja Antroposofiata na Zemjata chrez mnogobroina deinost, stroitelstvoto na Dom na Antroposofiata- vuplushtenie na cjalostnata Antroposofia.

Стопанина

• Чистач
  • Тукашен
  • Вечно на Път...
    • Профил
    • От извора
Аха, като се взирам в Дома, не ми трябват лекции...  (clapping)

Да им се чудим и на студентите, които си губят времето с лекции, вместо да се любуват на университетите отвън.
« Последна редакция: Юни 07, 2017, 01:04:12 pm от Стопанина »
„Важно е било и ще бъде винаги важно само онова, което е необходимо за благото не на един човек, а на всички хора.“ - Лев Толстой

Faleg

• Тукашен
    • Профил
Аха, като се взирам в Дома, не ми трябват лекции...  (clapping)

Да им се чудим и на студентите, които си губят времето с лекции, вместо да се любуват на университетите отвън.

Връзката със студентите и университетите е неуместна, защото Антропософията не подготвя висшисти и професори, нито пък си служи за мисленето само с мозъка. Разбира се, в никакъв случай не трябва да пренебрегваме лекциите, щом те са налични за нас. Но Антропософията внася духовност, т.е. доброта в света чрез индивидуално осъзнатите действия. Тя трябва да потече не само през главата и сърцето, но и през ръцете, физическите способности, ежедневните ни дейности и общуване.

Формите, изображенията, витражите на Дома на Антропософията са преди всичко създадени, за да се преживяват от стремящите се към духовност. Прониквайки в неговото пространство, те е трябвало да се вслушат в онова, което боговете има да им кажат.

Един ден всички носители на информация могат да изчезнат- формите да се сринат или опожарят, информационните системи да блокират. Времето и духът обаче, са по-силни от човека с неговите желания и страсти. А какво е времето ?- преживяванията в душата...
Спасение е възможно, казва Щайнер, когато направим в нас духовното по-силно и проникнем с него астралните си тела.

P.S.
Бъдете щастливи !
Желая ви хубави летни дни !

nellih

• Тукашен
  • Публикации: 977
    • Профил
Ако не се лъжа, ставало е въпрос точно за дълбоката концентрация и май това изобщо е бил метод за работа на окултните ученици в миналото. Т.е. принципът от уста към ухо.

Но той е видял, че хората на съвремието ни нямат такава добра памет като в миналото и казаното от него се преиначава (като при разваления телефон) и затова се е съгласил лекциите да се стенографират. Не е искал да се издават може би, защото печатното изкуство е под влиянието на Ариман.
Да, ако не бяха записвани лекциите, човечеството щеше да е лишено от едно голямо богатство.

И все пак най-главното си остава кой какво прави с прочетеното или с прослушаното.
Той е казвал, че ако една антр. книга се чете като готварска книга, по-добре да не се чете.
А трудният му стил на изказване има своите основания.
Първо, немският език, особено преди десетилетия има много дълги изречения. Главно изречение, на което глаголът отива накрая, а вътре има куп подчинени изречения. Това разбира се изисква голяма концентрация, за да се разбере смисълът и така засилват силите на мисленето.

А второто е, че всяка езотерична литература още при четенето води до леко екскарниране и разхлабване на връзките на мислене, чувстване и воля. Това разхлабване и без това е характерно за нашата епоха като човек вече сам трябва да прави това свързване. И когато интелектуалното занимание е по-интензивно, то служи като уравновесяване. Разбира се той не е променял съзнателно стила, за да е по-трудно, но съзнателно не се е стремял да поднесе знанието си в по-лесна форма, освен за строителите на Гьотеанума.

« Последна редакция: Юни 07, 2017, 09:12:35 pm от nellih »

nellih

• Тукашен
  • Публикации: 977
    • Профил
Твърдиш ли, че докато четеш, ти не мислиш върху това, което четеш? Твърдиш ли, че по време на четенето ти не упражняваш духовни усилия за разбирането на текста, който четеш?

Мили Христо, твърдя, че и да чета и да слушам, еднакво мисля, еднакво упражнявам духовни усилия за разбирането на текста. Радвам се, че имаш така дълъг опит с Философия на свободата и че така лесно си я разбрал.
Слушала съм от антропософи, според мен стигнали до много дълбоко разбиране на антропософията, че и десет години не стигат за истинското разбиране на Философия на свободата. Тя отново и отново дава бисерчета за усвояване. А и става въпрос не само до разбиране, но до истинско изживяване и надхвърляне на границите на познанието, поставени от Кант.
Разбира се, хората са различни. Аз не мога да съдя за теб от самата себе си. Изобщо не те познавам и отговарям само на твоите думи, както сама ги разбирам.
Но сега наистина приключвам с тази тема, за да нямаме повече неразбирателства.

Стопанина

• Чистач
  • Тукашен
  • Вечно на Път...
    • Профил
    • От извора
Оставам с впечатление, че принципите и похватите, които са били валидни за Щайнер, автоматично се пренасят като принципи и похвати, с които трябва да се съобразяват и други автори на антропософски лекции.

Ако впечатлението ми е вярно, призовавам да прочетете лекционния цикъл за ораторското изкуство, който преведохме миналата година. Ако сте го чели, припомнете си го.

Щайнер е говорил по един начин пред антропософска/теософска публика, което е основателно. Говорил е по друг начин пред строителите. По трети начин пред католическите духовници. По четвърти начин пред дамите, посещаващи университетските му лекции. По пети начин пред съпрузите на тези дами. По шести начин пред пролетариата. По седми начин пред средната класа и т.н, и т.н.

Най-важното, което казва самият Щайнер, е, че лекторът трябва да съобразява лекциите си с публиката. И не може съображенията за антропософска публика, отишла за пореден път да слуша с интерес словото в Гьотеанума, да бъдат валидни и за публика, събирана от кол и въже. За публика от кол и въже се прилагат принципите за лекции пред пролетариата или в най-добрия случай тези за средната класа. Тези принципи нямат нищо общо с онези, необходими за публика, която вече има някаква подготовка.

zaharia

• Изворчанин
  • Тукашен
  • *
  • Публикации: 1003
    • Профил
Re: Преведените книги на Р. Щайнер като аудио записи
« Отговор #39 -: Януари 08, 2019, 10:50:04 pm »
Аудио лекции на Рудолф Щайнер (на английски) в мр3 формат:

http://www.rudolfsteineraudio.com/titlestextonly.html

Моля да ме извините, ако вече има тук някъде линк към този сайт, аз за първи път попадам на него.
"Ако можеш да си орел, не се напъвай да си пръв сред гаргите." - Питагор