Автор Тема: За ползата от картофите  (Прочетена 5037 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Петър

• Изворчанин
  • Тукашен
  • *
  • Публикации: 1593
    • Профил
За ползата от картофите
« -: Февруари 09, 2016, 02:15:52 pm »
За болни - картофена супа с моркови и гулия. Болният да пие житена вода.

Картофите си запазват хранителността най-добре варени, като се ядат още топли. Да не се държат във вода. Картофената яхния да не ври повече от 15-20 минути. Добре е възрастните да ядат един ден само картофи, без белтъчини и сол, а децата - с белтъчини - сирене, кашкавал, масло, мляко и пр.

Из Правила за готвене. Въздействие на някои продукти. Петър Дънов
Подбрала Цанка Екимова

При киселини
Проблем, който имат повечето хора. Киселините изчезват са минута, ако хапнете печен картоф. Без мазнина и сол обаче!

При камъни в бъбреците
При такъв проблем най-добре основните ви хранения да включват картофи. Магнезият в картофите помага при премахването на камъчетата и песъчинките. Хубаво е да комбинирате с приема на много вода. Поне 2 л на ден!

При затлъстяване
От картофите не се пълнее! Особено, когато са варени или печени! Пълнее се от пържените и, прекалено овкусените с подправки и мазнина, картофи. Те пречат на храната да застои и загние в стомаха ни. Така че, задължително консумирайте картофи поне 2-3 пъти седмично.

При синини и отоци
Вземете няколко картофа и ги сварете. Прецедете водата и я оставете да изстине. След това направете компрес на подутия участък. Само след минути ще видите разликата. Ако имате синина, намачкайте суров картоф и поставете върху проблемното място. Дръжте 15 минути.

При слънчеви изгаряния
Изцедете сок от суров картоф и намажете изгорялата кожа. Веднага ще усетите облекчение. Помага повече и от киселото мляко. Същият сок помага и при кожни проблеми като зачервявания и сърбеж.

При високо кръвно налягане
Сварете картофите в леко подсолена вода. Но задължително с кожата! Нека това да бъде закуската ви поне 2 дни седмично. Така ще поддържате кръвното налягане в норма.

Из Интернет

Пак от Учителя:

ПРОСТУДА

1. При простуда първата мярка е да вземете очистително, да се изчисти стомахът и червата ви от всички ненужни вещества. Един два дни се въздържайте от ядене, яжте по две паници супа от картофи. Изпивайте и по 2 чаши спаначен сок със сол и по 3-4 чаши гореща вода.

СКАРЛАТИНА

1. Пийте за понижаване на температурата по 4-5 чаши гореща вода наведнъж.

2. Болният да не яде хляб, мляко и т.н. Да мине само на варени картофи.

ТЕМПЕРАТУРА

1. При температура, ще пиете гореща вода, докато се изпотите няколко пъти, като след всяко изпотяване се преобличате.

2. Сварете си няколко големи -100 грамови картофи, но с корите, и ги изяжте, като ги дъвчете добре.

ШАРКА

1.  Вземете очистително.

2. Пийте гореща вода 3 пъти на ден по 3 чаши. Стойте на топло.

3.  Храната ви трябва да се състои само от варени картофи с малко сол и понякога картофена супа.

И разбира се - ангелска супа - само от цели сварени картофи, като може с добавка на сол, чер пипер, пресен магданоз и малко лимонов сок.

Светльо

• Изворчанин
  • Тукашен
  • *
  • Публикации: 1427
    • Профил
Re: За ползата от картофите
« Отговор #1 -: Февруари 09, 2016, 02:27:49 pm »
и аз съм ЗА  ;D
Aha

Стопанина

• Чистач
  • Тукашен
  • Публикации: 3753
  • Вечно на Път...
    • Профил
    • От извора
« Отговор #2 -: Февруари 09, 2016, 02:30:34 pm »
А пък Щайнер така се изказва за картофите, че вече никога няма да ги гледам по същия начин. Да, той не отрича умерената консумация, но като цяло е стресиращ. Примерно от гъбите не може да ме откаже, каквото и да говори, но за картофите... ще видим.
„Важно е било и ще бъде винаги важно само онова, което е необходимо за благото не на един човек, а на всички хора.“ - Лев Толстой

Astrolog

• Тукашен
  • Публикации: 1297
    • Профил
« Отговор #3 -: Февруари 09, 2016, 03:50:17 pm »
Аз гъбите ги отказах(там смятам че нещата са по-сериозни), картофите може да са въпрос на навик и  съответно повече усилия по преодоляването.

Петър

• Изворчанин
  • Тукашен
  • *
    • Профил
« Отговор #4 -: Февруари 09, 2016, 04:20:59 pm »
Важно е и количеството и честотата (както и чистотата). Щайнер показва до какво може да доведе прекомерната употреба на картофи. Учителя на свой ред показва лечебните им качества в по-малки количества.

Gergana

• Изворчанин
  • Тукашен
  • *
  • Публикации: 1031
    • Профил
« Отговор #5 -: Февруари 10, 2016, 08:33:22 am »
А не е ли възможно корените на картофа да определят, указват духовното развитие на отделни народности по различен начин? Там, където германските народности не разбират същността на даден проблем и яденето на недоразвит картофен корен би им усложнило ситуацията още повече, словенските народи печелят, посредством осъзнаването на връзката си с едно, предходно на развития корен, състояние? Или цялата тема ще стане hot potato?
Истината е предпоследната духовна вълна, с която се влиза в Свободата

Стопанина

• Чистач
  • Тукашен
  • Публикации: 3753
  • Вечно на Път...
    • Профил
    • От извора
« Отговор #6 -: Февруари 10, 2016, 10:10:30 am »
Според нашия доктор проблемът с картофите е, че голяма част от храносмилането не се извършва в червата, а духовните субстанции се обработват от мозъка, изтощават го и така един вид го изсушават. Самото изсушаване позволява на Ариман да се развихри, както, от друга страна, възпаленията са любимата среда на Луцифер.

В няколко лекции д-р Щайнер свързва директно внасянето на картофите в менюто на европейските народи като доста важен фактор за бума на материализма в Европа. Тоест той не прави разлика между отделните народи. Ако има такава разлика, тя би се дължава на това, доколко картофът е станал „традиционна“ част от менюто на даден народ.
„Важно е било и ще бъде винаги важно само онова, което е необходимо за благото не на един човек, а на всички хора.“ - Лев Толстой

Gergana

• Изворчанин
  • Тукашен
  • *
  • Публикации: 1031
    • Профил
« Отговор #7 -: Февруари 10, 2016, 07:21:44 pm »
Да, и аз подразбирам, че Щайнер има предвид цялото човечество, що се отнася до консумацията на картофи, но според различни съставители на сборни текстове от Беинса Дуно, Учителя се е изказвал по-благосклонно към картофите.

Цитат
Който иска да мисли, да яде лимони, орехи, варени картофи.
            от Здраве и дълголетие чрез силите на живата природа, изд. Астрала, 2010г

Не се заяждам, разбира се, само ми стана интересно. Като се замисля, и без да съм яла картоф, мисленето, колкото и да е лъжовно, тоест чисто материалното мислене, си е Ариманов специалитет, така че може и да няма противоречие.
« Последна редакция: Февруари 10, 2016, 07:27:39 pm от Gergana »
Истината е предпоследната духовна вълна, с която се влиза в Свободата

Мислещ (Оги)

• Тукашен
  • Публикации: 2584
    • Профил
« Отговор #8 -: Февруари 11, 2016, 06:47:54 pm »
Странно..... обожавам пържени картофи. Дали съм оглупял, тоест дали мозъкът ми е изсушен, вие ще кажете.  ;)

Майтапа настрана, но си мисля, че всяка крайност в една или друга посока водят до изкривяване на развитието ни.

Да ни направляват, да ни се дават безупречните диети, разбирания, морал, вярвания, в това или онова. Не яж това, яж другото! Не прави трето, а четвърто!
С една дума, фино да ни изкушават.

За мен всичко това (храните и начина на хранене, общението с природата и хората, чувствата, мислите, добрите и лошите постъпки, като и другите неща) са допуснати с цел, чрез тези прояви ние да можем да се развиваме. Ето тук вече, ни е дадено правото на избор, дали да залитаме и до колко да залитаме по едно или друго нещо. Това важи с пълна сила и за религиозността на индивида, възприятията, отношението ни към хората, животните и природата като цяло. И във всички тези влияния и изкривявания дейно участие имат съответните висши същества отговорни за едно или друго, в случая Ариман и Луцифер.

Защото и Христос е казал - Вън търговците от храма!
Но, нима можем с един замах да премахнем търговията и лихварството? Не мисля. Ще си минем през това училище на паричният материализъм докрай.
Важното е кой как схваща нещата. Кой как съумява да неутрализира различните въздействия, и до каква степен те става част от него в едната или другата посока - положителна или отрицателна.

Не съм убеден, че Щайнер е  искал точно това, да ни хвърли към тотално отказване от картофите!
За мен, той просто ни е дал разяснение, за тяхното влияние върху нас в сегашното ни развитие, но той не ги отрича тотално. Щото в противен случай, си мисля, че ако неговото мнение за картофите и тяхното влияние е наистина крайно, то аз от своя страна си мисля, че те са най-малкият ни проблем в сравнение с куп други изкривени възприятия и разбирания.

А и да не забравяме, че не Щайнер е създал картофите!  ;)
Те са допуснати, така както и убийството, лицемерието, лъжата и т.н.

"В свободата на душата, въ силата на духа, въ свѣтлината на ума и въ доброто на сърдцѣто седи смисълътъ на живота."
Учитѣля

Петър

• Изворчанин
  • Тукашен
  • *
    • Профил
« Отговор #9 -: Февруари 11, 2016, 08:04:29 pm »
Щайнер е говорил за прекоменрата употреба на картофи, които с много страни от среда и по-северна Европа за наистина силно застъпени. Въпреки, че кухнята дори и в тези страни все повече се разнообразява.

Мислещ (Оги)

• Тукашен
    • Профил
« Отговор #10 -: Февруари 11, 2016, 08:42:06 pm »
Щайнер е говорил за прекоменрата употреба на картофи, които с много страни от среда и по-северна Европа за наистина силно застъпени. Въпреки, че кухнята дори и в тези страни все повече се разнообразява.

Петре,
Точно това визирах.
Но, от дискусията до моят коментар, човек би останал с впечатление, че картофите са Вредни за вашето здраве!  8)
"В свободата на душата, въ силата на духа, въ свѣтлината на ума и въ доброто на сърдцѣто седи смисълътъ на живота."
Учитѣля

Петър

• Изворчанин
  • Тукашен
  • *
    • Профил
« Отговор #11 -: Февруари 11, 2016, 08:47:47 pm »
Аааа, тази тема е за ползата от картофите - за вредата има отделна :)

Мислещ (Оги)

• Тукашен
    • Профил
« Отговор #12 -: Февруари 11, 2016, 09:15:37 pm »
Аааа, тази тема е за ползата от картофите - за вредата има отделна :)

Значи съм дал моят принус-импулс в полза на картофите.  :D
Учитѣля

Вал

• Постоянен
  • Публикации: 481
    • Профил
« Отговор #13 -: Юни 02, 2017, 11:37:27 pm »
"Що е плодът? – Храна на живота. Казано е: „С каквото се храниш, такъв ставаш“. Например, сладките храни смекчават характера. Ако ядете ябълки, круши или други плодове, те ще внесат в характера ви такива елементи, каквито съдържат. Вие не сте изучавали свойствата на различните плодове, не знаете какво влияние оказват те върху вас. Знате ли какво действие оказват картофите върху вас? Някои ядат картофи години наред, но не са продибили нищо особено. Картофите предават само едно качество на човека: правят го доволен, да се задоволява с малкото. Особено ако яде картофи при неблагоприятни условия. Понеже картофите са заровени в земята, с това те искат да кажат на човека: „Бъди доволен като нас“. Все някога ще бъдеш заровен в земята. Значи недоволният ще бъде заровен в земята, за да стане доволен. Някога човек има желание да яде картофи, а някога – ябълки. Ябълката предава следните качества на човешкия характер: прави го мек, благ, снизходителен към хората. Лицето му придобива свежест. Ако искаш да бъдеш сладък, благ, яж грозде. Изобщо, храната оказва влияние върху характера на човека. Плодовете изявяват Словото Божие. Другояче казано: Словото е създало плодовете. Като ядеш някакъв плод, трябва да знаеш какво е вложил Бог в него. Ако разбереш какво се крие в ябълката или в друг някой плод, ти ще възприемеш Словото, внесено в нея. Щом приемеш Словото, ти ще се повдигнеш. С думите „да произрастат тревата, растенията и плодовете“ Бог внесъл Словото си в тях. Така трябва да разсъждава върващият или мистикът, за да възприеме нещата. Ако не разсъждавате така, ще имате празнини в себе си, които ще ви правят недоволни. Каквито мисли и чувства да имате, каквото знание да придобиете, без Истината нищо няма са постигнете."

От "Здрава основа", Учителя

Линк към лекцията в триъгълника:
https://triangle.bg/books/1930-09-21-05.1998/1931-01-04-05.html